U pogledu statusa, oba društva javljaju se kao zatvorena privredna društva, s tim što između njih postoje razlike u pogledu najvećeg broja vlasnika, jer d.o.o. može da ima najviše 50 članova, a zatvoreno a.d. najviše 100 akcionara. Ako se broj akcionara zatvorenog a.d. poveća iznad 100, ono je tada obavezno da se organizuje kao otvoreno a.d. i obratno, nije promena pravne forme ovog društva, kako se to ponekad ističe u pozivima za sednicu skupštine, na kojoj se otvoreno a.d. organizuje kao zatvoreno a.d. odnosno obrnuto.

Postoji s tim u vezi i zakonska pretpostavka da se svako a.d. smatra otvorenim, ako u osnivačkom aktu nije navedena vrsta a.d. U tom slučaju se, dakle a.d. upisuje u Registar kao otvoreno a.d. Prethodno pravilo o obavezi pretvaranja zatvorenog u otvoreno a.d. zbog povećanja broja akcionara odnosi se i na d.o.o. koje je obavezno da promeni oblik u zatvoreno a.d. ako mu se broj članova popveća iznad 50. U ovom slučaju jedino je potrebno da se izvrše izmene ugovora o osnivanju (organizovanju) i da se novi broj članova upiše u knjigu udela i u registar.

Sličnosti izmešu dva navedena društva u pogledu statusa su i u tome što suoba društva pravna lica, čija je pravna sposobnost određena njihovom delatnošću, već svim delatnostima, kako je to propisano u odredbi člana 25. stav 4. Zakona. U pogledu imovine nema nikakve razlike između d.o.o. i zatvorenog a.d. jer imovinu oba društva čini pravo svojine i druga (imovinska) prava koje društvo ima, odnosno koje je steklo svojim poslovanjem. Međutim, između ova društva postoji bitna razlika u pogledu osnovnog kapitala, jer d.o.o. pri osnivanju mora da ia najmanje 500 evra novčanog kapitala u dinarskoj protivvrednosti (s tim da do registracije mora da se plati bar polovina tog iznosa), dok zatvoreno a.d. pri osnivanju mora da ima najmanje 10.000 evra.

Između d.o.o. i zatvorenog a.d. postoji bitna razlika u pogledu najmanjeg iznosa novčanog dela osnovnog kapitala. Što se tiče određivanja strukture osnovnog kapitala. Kako svako društvo za preuzete obaveze odgovara celokupnom svojom imvinom , imovinski osnov odgovornosti d.o.o. takoreći je zanemarljiv, jer veliki broj tih društava, bar u početku, nema druge imovine osim unetog novčanog kapitala (obično polovina tog kapitala), a preuzimaju obaveze prema poveriocima koje su velike vrednosti tako da njihove obaveze zapravo i nisu pokrivene imovinom koju imaju. 

Druga razlika odnosi se na sam pravni režim udela, u odnosu na akcije zatvorenog a.d. jer udeli za razliku od akcija nisu hartije od vrednosti. Postoje i bitne razlike u pogledu samog položaja članova d.o.o. u odnosu na akcionare zatvorenog a.d. . anime, član društva može iz razloga predviđenih u Zakonu i osnivačkom aktu društva da bude isključen iz društva odlukom skupštine ili na osnovu odluke suda, ako za to postoje opravdani razlozi, a akcionar ne može biti isključen iz društva, odnosno, svojstvo akcionara može da mu prestane samo ako svoje akcije prenese na drugo lice.